Asertywność

Tym razem chciałbym napisać kilka słów o tym co zrobić aby stać się bardziej asertywnym.

asertywnosc-213x300Asertywność to cecha, której należy się nauczyć. Tylko nieliczni mają wrodzoną asertywność dzięki czemu mogą cieszyć się „łatwiejszym” życiem.

Co zrobić, kiedy szef kolejny już raz wciska ci nowe obowiązki? Jak odpowiedzieć grzecznie, kulturalnie i jednocześnie stanowczo? Z wielką przyjemnością podzielę się z wami radami, które być może pomogą wam w życiu zawodowym (i prywatnym).

  • Patrz prosto w oczy podczas rozmowy. Ten mały i pozornie nieistotny zabieg ma na celu pokazanie swojemu rozmówcy, że nie zamierzamy zostać zignorowani. Chcemy bezpośredniego i otwartego kontaktu.
  • Kto pyta nie błądzi. W sytuacji, kiedy pojawiają się wątpliwości pytaj. Uchroni cię to przed niepotrzebną krytyką i pokaże, że nie należysz do nieśmiałych i dających sobą pomiatać pracowników.
  • Podczas każdej rozmowy pamiętaj o tym aby jasno i wyraźnie informować swojego rozmówcę o intencjach. Dialog i nawiązanie porozumienia będzie znacznie łatwiejszy jeżeli strony wiedzą co chcą uzyskać.
  • Waż słowa. Asertywna osoba zawsze pamięta o tym aby rozmowa była na wysokim poziomie. Zapomnij o agresji słownej bo doprowadzi to do konfliktu. Ton głosu nie powinien być żądający. Staraj się rozmawiać spokojnie, a dzięki temu zyskasz szacunek swojego rozmówcy.
  • Na koniec pamiętaj o tym aby podczas konwersacji nigdy nie obgadywać swoich kolegów i koleżanek z pracy nawet jeżeli jest szansa, że zwiększy to twoje profity. Asertywna rozmowa to szczera rozmowa.
  • Nie od razu Kraków zbudowano – jeżeli nie uda ci się kontrolować rozmowy spróbuj jeszcze raz. Ćwiczenia czynią mistrzem, prawda ;]?

Źródło zdjęć: szkoleniakowalska.pl, csk-partner.pl