Coach – hurtowo

Wiecie już kim jest coach i jakie ma zadania. Dowiedzieliście się także ile mamy coachów w Polsce. Dzisiaj rozwinę ten temat i napiszę kilka słów jak postrzegani są coachowie i czy faktycznie jest to zawód przyszłości.

Wbrew powszechnej opinii, że zawód coacha to zawód przyszłości, pojawia się coraz więcej negatywnych głosów. Miałem okazję przeczytać ciekawy wywiad z trenerem i rekruterem, panią Violettą Rymszewicz, która podzieliła się z nami swoją opinią. Pozwólcie, że postaram się wam przekazać główną myśl tego artykułu.

  • Zawód coachingu – niestety wykonują osoby, które nie są do tego odpowiednio przygotowane. Zwróćcie uwagę, że coachem może zostać każdy, niezależnie od tego jaką skończył szkołę, o ile w ogóle! Aby zostać coachem wystarczy zrobić odpowiednie szkolenie. Szkoleń dla coachów jest dużo, a nawet bardzo dużo. Zazwyczaj jedynym wymogiem aby się na nie dostać jest oczywiście opłata. Ukończenie takiego kursu jest banalnie proste. Często wystarczy sama obecność na zajęciach aby otrzymać dyplom. Zdarzają się również egzaminy końcowe ale to tylko w przypadku renomowanych organizacji coachingowych.
  • Niestety droga do tego zawodu jest na tyle prosta, a szkolenia na tyle tanie, że coachem może zostać każdy, bez wyjątków. W takiej sytuacji na polskim rynku mamy bardzo dużo coachów z kiepskimi kwalifikacjami.
  • Warto również pamiętać, że osoby, które chciałaby zostać coachem powinny posiadać pewne cechy, predyspozycje. I tutaj ponownie, niestety kursy są ‚hurtowe’ co przeszkadza w wyszkoleniu profesjonalnych coachów.

Źródło zdjęć: Coach – hurtowo