Coaching

Zawód coach – co o nim wiecie? W Polsce mamy coraz więcej coachów. Zaryzykuję stwierdzenie, że ostatnimi czasy pojawiają się jak grzyby po deszczu. Czym tak naprawdę zajmuje się coach i jak nim zostać?

„Coach – czyli inaczej trener personalny to osoba, która pomaga swojemu klientowi odkryć właściwą drogę do celu, używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi, jak również innych osób, z których klient może skorzystać. Praca coacha oparta jest ma partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu. Polega ona na obserwacji osoby pozostawiającej pod opieką w trakcie wykonywanej pracy, samoocenie, informacji zwrotnej i planowaniu nowych strategii postępowania”. To oficjalna definicja, którą m.in. znajdziecie na popularnej wikipedii, a jak zawód coacha wygląda w praktyce?

Pozwólcie, że zacznę o od faktów ;]. Wiecie ile jest w Polsce coachów? Raport „Coachowie – Polska i Europa”, który został przeprowadzony przez Polską Izbę Firm Szkoleniowych opublikował dane, że obecnie na polskim rynku mamy ponad 3000 zarejestrowanych trenerów personalnych i ta liczba ciągle rośnie. W porównaniu do Wielkiej Brytanii jesteśmy jeszcze daleko bo tam ten zawód wykonuje aż 25 000 osób. Patrząc na to jak szybko rozwija się ta profesja można śmiało założyć, że już niebawem dorównany naszym europejskim sąsiadom.

Zdania na temat coachingu są podzielone. Jedni twierdzą, że jest to zawód przyszłości z kolei inni twierdzą, że to nie jest prawdziwy zawód, a coache tak naprawdę nie posiadają żadnych umiejętności. Więcej w tym temacie dowiecie się już niebawem.

Źródło zdjęć: corporate-wellness.pl