Corporate Wellness – co to?

Słyszeliście o pojęciu „Corporate Wellness”? Jeżeli nie to z pewnością będzie chcieli wiedzieć o co chodzi ;]. Zapraszam do lektury.

W pracy najważniejsze są zarobki. Trudno się z tym nie zgodzić. Oczywiście nie oznacza to, że tylko i wyłącznie. Na równorzędnym miejscu są warunki pracy, dodatkowe pakiety socjalne i czas pracy. Trudno o pracę idealną dlatego zawsze coś będzie wyżej, a coś niżej ale coraz częściej słyszy się o atrakcyjnych pakietach wellness. Z czego to wynika?

Pozwólcie, że zacznę od wyjaśnienia pojęcia ‚Corporate Wellness’. To wszelkiego rodzaju działania, które mają na celu poprawę stanu fizycznego oraz emocjonalnego (psychicznego) pracownika. Wliczać się w to może cały szereg działań.

  • Dofinansowanie opieki medycznej,
  • darmowe zajęcia jogi,
  • darmowe pakiety na siłownię i basen,
  • sesje masażu,
  • zajęcia mające na celu edukację, jak radzić sobie ze stresem czy syndromem wypalenia zawodowego,
  • zniżki na wyjazdy weekendowe do SPA itp.

Po co to wszystko? Okazuje się, że już w latach 50′ pewien amerykański profesor psychologii F. Herzberg dowiódł, że pracownicy, którzy mają zrównoważony bilans na różnych płaszczyznach swojej egzystencji, wykazują aż o 32% większe zaangażowanie w pracy, a tym samym o 16% większą wydajność. Oznacza to tylko tyle, że zadowolony pracownik to najlepszy pracownik.

Uważam, że profesor Herzberg miał 100% racji. Oczywiście trudno jest mieć zrównoważony bilans w każdej dziedzinie swojego życia ale jeżeli pracodawca chce nam pomóc, powinniśmy się cieszyć i korzystać, prawda?

Źródło zdjęć: pixabay.com