E-zwolnienia lekarskie od 1.01.2016!

023394_940 Każdy lubi sobie czasem ‚pochorować’ i odpocząć w domu od pracy. Mam znajomego, który twierdzi, że jak przynajmniej raz roku nie zachoruje to czuje się źle ;]. No i weź tu zrozum człowieka ;]. Osobiście nie przepadam za chorowaniem i nie ma to znaczenia czy jest to paskudna grypa, lekkie przeziębienie czy męczący katar. Chorować nie lubię i nawet jeżeli zdarzy mi się przeziębić to staram się pracować z domu. Oczywiście chorować nie lubię z oczywistych względów ale jest jeszcze kilka mniej istotnych powodów dla których chorowanie może być irytujące – zwolnienia lekarskie.

Każdy chory ma obowiązek dostarczyć swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu do siedmiu dni od daty wystawienia zwolnienia przez lekarza. Muszę przyznać, że działanie tego systemu jest ‚słabe’, ponieważ w dobie internetu i komputeryzacji takie zwolnienia powinny być automatycznie rejestrowane przez ZUS w momencie wypisywania zwolnienia lekarskiego. W taki sposób chory nie musi martwić się o dowożenie zwolnienia w postaci papierka.

Dlaczego o tym piszę?

leczenie_3

Otóż ku mojemu zaskoczeniu dowiedziałem się, że z dnim 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie E-zwolnienia lekarskie! Zwolnienia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej i automatycznie wysyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co oznacza duże ułatwienia dla pracowników oraz pracodawców. ZUS będzie miał obowiązek umieszczenia zwolnienia e-ZLA na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych.

Jedyne o czym jeszcze musicie wiedzieć to, że jeżeli zatrudniacie powyżej pięciu osób macie obowiązek zarejestrowania profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

A jednak coś zmienia i to na lepsze ;].

 

Źródło zdjęć: regiopraca.pl, ksiegowosc.infor.pl, pulshr.pl