Firmy przyjazne młodym rodzicom?

Jak powinna wyglądać firma przyjazna młodym rodzicom? Jakie zasady i warunki panują w takich firmach? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na te pytania bazując na wybranych, przyjaznych placówkach dla młodych rodziców z siedzibą za granicą ale także i w Polsce.

W Polsce temat młodych, pracujących rodziców nadal nie prezentuje się zbyt ciekawie. Miałem okazję pisać o tym niedawno dlatego zainteresowanych odsyłam tutaj. Zmiany są co jest plusem jednak są na tyle małe, że minie trochę czasu zanim pracownicy faktycznie zaczną czuć ich pozytywne skutki.

Firmy przyjazne młodym rodzicom to w Polsce jeszcze niestety rzadkość w porównaniu do firm zagranicznych. Jak wygląda sytuacja za granicą?

  • Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie występuje tam dyskryminacja. Młode mamy nie muszą obawiać się o swoje stanowisko pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy szanują prawo pracy ale także rozumieją potrzeby młodych rodziców. Dodatkowe urlopy wychowawcze czy elastyczne godziny pracy dla młodych rodziców to nic nadzwyczajnego.
  • Dużym plusem takich firm jest również dodatkowa opieka medyczna, która może nawet obejmować poród w prywatnej klinice oraz specjalistyczną opiekę nad dzieckiem w pierwszych latach jego życia!
  • Jeszcze inną zaletą są firmy, które zaproponowały specjalne urlopy ‚tacierzyńskie’ w wymiarze 30 dni czy wyprawki dla nowego członka rodziny.
  • Innym rozwiązaniem, które chwalą sobie młodzi rodzice to żłobki i punkty opieki nad dzieckiem w siedzibie firmy.

Zagraniczne firmy wychodzą z założenia, że szczęśliwy i spokojny rodzic to szczęśliwy i dobry pracownik i mają rację. Miejmy nadzieję, że polskie firmy również zaczną myśleć podobnie ;].

Źródło zdjęć: more4kids.info