Ile zarabia twój kolega z pracy?

Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami swoją opinią na temat jawności zarobków w korporacjach. To temat ciekawy dlatego zachęcam do komentowania. Jestem ciekaw waszej opinii.

Jawność wynagrodzenia pracowników w Polsce to tzw. dobro osobiste w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego ale także dane osobowe w rozumieniu ustawy o ochronie danych osobowych. Oznacza to jednoznacznie, że pracodawca nie ma prawa ujawnić dokumentów płacowych swojego pracownika, a jeżeli złamie to prawo, będzie odpowiadał przed sądem, chyba, że sam pracownik wyrazi na to zgodę.

To wydaje się jasne. A jak wygląda sytuacja, kiedy pracownicy chcą wymienić się informacją o swoich zarobkach?

Najczęściej pracodawcy traktują te kwestie bardzo poważnie, a kwota na umowie jest tajemnicą przedsiębiorstwa. W związku z tym, pracownicy nie mogą rozmawiać na ten temat. Należy pamiętać, że złamanie tych zasad może grozić (nawet) zwolnieniem z pracy.

Okay, a jak wygląda to w rzeczywistości?

Okazuje się, że pracownicy nie dzielą się między sobą informacjami o wynagrodzeniu z wielu różnych przyczyn. Ja osobiście uważam, że wiedza o tym ile zarabia koleżanka z pracy może pomóc ale równocześnie zaszkodzić. Wszystko zależy od podejścia i charakteru pracownika. Nawet jeżeli pracownik ma wiedzę o zarobkach swoich kolegów i koleżanek nie może użyć tej wiedzy podczas rozmowy rocznej. Ta rozmowa zawsze powinna dotyczyć wyłącznie obecnych na spotkaniu.

Zatem czy informacja o zarobkach kolegi z pracy na tym samym stanowisku może okazać się przydatna? Będzie działać motywująco czy wręcz przeciwnie? Piszcie w komentarzach!

Źródło zdjęć: pixabay.com