Ilość godzin pracy – zarobki

Wiecie już ile powinien pracować przeciętny Kowalski po 40 oraz ile pracuje statystyczny Kowalski w Polsce, tygodniowo. Jak natomiast wyglądałby idealny dzień pracy? Ile godzin poświęcilibyśmy na pracę? Co z zarobkami?

  • Paul Fuehrer z Uppsali w Szwecji przeprowadził badania i otrzymał ciekawe wyniki. Okazuje się, że aż ponad połowa badanych wolałaby krócej pracować kosztem wynagrodzenia. Co to oznacza? Z tego faktu wynika, że pracownicy chcą pracować by żyć, a nie odwrotnie ;].

Oczywiście taka sytuacja dotyczy głównie pracowników na wysokich stanowiskach, którzy nie narzekają na niskie wynagrodzenie.

  • W przypadku pracowników z mniej zamożnego kraju sytuacja wygląda zgoła inaczej. Zarabiając najniższą krajową, każdy chce pracować więcej aby podnieść swój status społeczny oraz ekonomiczny. Często zdarza się nawet, że nie możemy powiedzieć, że ktoś chce pracować, a używamy stwierdzenia, że musi pracować. Niestety Polska póki co nie należy do kraju gdzie większość pracowników może pozwolić sobie na zredukowanie ilości godzin pracy tygodniowo kosztem wysokości zarobków. Oczywiście można spróbować.

Wyobraźcie sobie, że jeżeli chcielibyście skrócić czas pracy, aby utrzymać wysokość zarobków bylibyście zmuszeni do podniesienia ceny usług. Niestety w Polsce społeczeństwo nadal jest nastawione na ilość, a nie na jakość dlatego taka sytuacja raczej by nie przeszła i w konsekwencji moglibyśmy się spodziewać szybkiego bankructwa.

Mam nadzieję, że to się jednak niedługo zmieni. Na tle Europy wypadamy z roku na rok coraz lepiej.

Źródło zdjęć: radom.zak.edu.pl