‚Jak cię widzą, tak cię piszą’… rozmowa rekrutacyjna

Jakie zasady obowiązują podczas rozmowy o pracę? Z pewnością jest ich wiele jednak pozwólcie, że wybiorę te najważniejsze związane z ‚savoir vivre’. Miałem już okazję pisać o dobrych manierach na rozmowie rekrutacyjnej dlatego zainteresowanych odsyłam tutaj, a dzisiaj zapraszam na kolejną część.

374f69e4-4306-4002-a138-747ac0dcf666

  • Przywitaliśmy się, podaliśmy dłoń i co teraz? Kolejnym ‚trudnym’ momentem jest oczekiwanie na wskazanie miejsca przez rekrutera. Zazwyczaj to on – jako prowadzący i przewodniczący (gospodarz) całej rozmowie, wskazuje miejsce, które powinniśmy zająć.
  • Kolejnym etapem jest… samo siedzenie ;]. Aby zrobić dobre wrażenie należy wiedzieć, że pozycja zbyt ‚rozparta’ i luźna nie jest wskazana. Siadamy prosto, trzymając złączone nogi i lekko rozstawione stopy na podłodze.
  • Momentem, który może być zaskoczeniem to wręczenie wizytówki przez rekrutującego. Wypada aby nasz wzrok zatrzymał się na niej przez kilka sekund po czym odkładamy ją na stół/biurko. Częstym błędem jest chowanie wizytówki do kieszeni!
  • Dialog to istotna część rozmowy kwalifikacyjnej i to nie tylko ze względu na jej część merytoryczną. Pamiętajcie, że liczy się sposób w jaki będziemy rozmawiali. Przede wszystkim zwracamy uwagę na swobodne tempo, zdecydowany i wyraźny głos. W żadnym wypadku nie pozwalamy sobie na przekleństwa lub inne wulgaryzmy. Raczej nie staramy się żartować.
  • Uważamy także na to co mówimy. Staramy się nie być chaotyczni, a konkretni! Zbyt szybkie tempo i popularny ‚słowotok’ może nas zdyskwalifikować!

Jest jeszcze kilka innych ważnych elementów o których warto wiedzieć dlatego zainteresowanych zapraszam już niebawem.

Źródło zdjęć: kariera.com.pl