Jak sobie radzić ze stresem w obawie o utratę pracy?

Obawa przed zwolnieniami bardzo negatywnie wpływa nie tylko na jakość wykonywanej pracy ale także na prywatne życie. Coraz częściej permanentny stres jest przyczyną depresji wśród pracowników. Pisałem już o przesłankach, które wróżą zwolnienia – możecie przeczytać o tym tutaj, a dzisiaj napiszę jak sobie radzić ze stresem w obawie o utratę pracy.

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że strach przed utratą pracy to zjawisko powszechne i nie dotyczy wyłącznie Polski. Świadomość, że stres związany ze zwolnieniami dotyczy nie tylko nas może okazać się pomocny. Tak pracuje pokrętna logika człowieka ;]. Kiedy okazuje się, że nie tkwimy samodzielnie w trudnej sytuacji jest nam po prostu raźniej.
  • Bardzo ważne jest aby realnie ocenić swoją sytuację. Jeżeli mamy z tym problem warto z kimś porozmawiać i wtajemniczyć ale raczej odradza się współpracowników. Jeżeli jest duże, realne ryzyko, że zostaniesz zwolniony należy się do tego szybko i odpowiednio przygotować.
  • Stres w obawie o utratę pracy może zostać wyeliminowany lub też zredukowany jeżeli będziecie dbali o swój rozwój zawodowy! Podnoszenie kwalifikacji, nauka języków obcych czy też zdobywanie nowych uprawnień z pewnością pozytywnie wpłyną na naszą wartość jako pracownika i zwiększają się szansę na utrzymanie stanowiska.
  • Każdy pracownik zawsze, niezależnie od tego w jakim miejscu jest jego kariera, powinien mieć plan awaryjny lub innymi słowy alternatywny plan kariery. Dzięki temu stres związany ze zmianą pracy będzie zdecydowanie mniejszy.
  • No i na koniec złota rada. Praca to tylko mała część życia. Prawdziwe życie toczy się poza jej murami więc nie warto dopuścić do tego aby to ona rządziła naszym życiem. Nie ta, to będzie inna :].

Źródło zdjęć: wyborcza.biz