Jak zostać inspektorem nadzoru budowlanego?

Wiecie już kim jest inspektor nadzoru budowlanego i czym się zajmuje. Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem z pewnością chcielibyście wiedzieć jak zostać inspektorem budowlanym i ile można ‚na tym’ zarobić ;]?

Aby zostać inspektorem nadzoru budowlanego należy skończyć kierunkowe studia inżynierskie. Dokładnie będzie to kierunek: Budownictwo. W Polsce wiele uczelni ma w swojej ofercie ten kierunek studiów dlatego nie powinno być problemu z jego znalezieniem.

Jakie przedmioty znajdą się nie kierunku przyszłego inspektora nadzoru budowlanego?

  • Z pewnością będzie dużo matematyki w połączeniu z geometrią wykreślaną oraz analizą matematyczną. Oczywiście znajdzie się także geodezja, geologia oraz hydrologia. Przyda się także znajomość chemii, materiałoznawstwa (materiały budowlane oraz ich wytrzymałość), budownictwo kolejowe, morskie, drogowe czy chociażby mostownictwo. Ważna jest także znajomość technologii robót budowlanych, zarządzanie zespołem i tym podobne.

Jak sami widzicie studia będą z pewnością ciekawe ale jednocześnie mogą być trudne. Należy także pamiętać, że aby dostać dyplom i znaleźć zatrudnienie jako inspektor nadzoru budowlanego same studia nie wystarczą. Należy uzyskać specjalne uprawnienia! Będą to uprawnienia:

  1. architektoniczne,
  2. technologii i organizacji budowy,
  3. instalacji urządzeń elektrycznych,
  4. konstrukcji budowlanych.

Na koniec trzeba zdać egzamin z zakresu procesu budowlanego, umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

No i na koniec najprzyjemniejsza część ;]. Ile zarabia inspektor budowlany?

  • Kwoty te zaczynają się od około 4 000 złotych. Wszystko zależy od wiedzy i doświadczenia oraz od miejsca pracy: u prywatnych inwestorów, samodzielnie lub w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru.

Źródło zdjęć: numerfaksu.pl