Jakie są pana oczekiwania finansowe?

Mam nadzieję, że spodobały wam się moje ‚luźne’ wpisy o tym jak ciekawie może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna ;]? Być może udało mi się kogoś rozśmieszyć bo taki miałem główny cel! Dzisiaj natomiast chciałbym powrócić do odrobinę poważniejszych tematów, a mianowicie o tym jak rozmawiać o pieniądzach na spotkaniu o pracę. Miałem okazję już poruszyć ten temat jednak dzisiaj chciałbym go zgłębić.

Temat pieniędzy to zawsze ‚drażliwy’ wątek niezależnie od tego w jakim kontekście się pojawia. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z rozmową rekrutacyjną temat ten w szczególności może sprawiać problemy – kandydatom. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Niestety często kandydat czuje się na rozmowie w gorszej pozycji. Jakkolwiek byśmy tego nie interpretowali – tak jest. Zatrudniający zazwyczaj jest wyżej rangą i jest w uprzywilejowanej sytuacji. Niezależnie od tego kto co wam powie, to kandydat ma gorzej bo stąpa po nieznanym gruncie i jest to naturalne. W tej sytuacji, kiedy pojawia się temat pieniędzy, kandydatom trudno o zachowanie ‚dystansu’ – niestety.

Czego nie mówić kiedy osoba, która nas rekrutuje zapyta o kwestie finansowe?

  • Przede wszystkim nigdy nie podajemy konkretnej kwoty! W ten sposób zawsze zamkniemy sobie opcję do negocjacji na ewentualnym drugim spotkaniu. Jeżeli jednak już to zrobiliście i czeka was kolejna rozmowa, pamiętajcie aby nie podawać wyższej kwoty! To tylko pokaże, że jesteście niewiarygodni.
  • Co jeżeli kwota jaką podamy jest za wysoka? Niestety to może się okazać poprzeczką nie do przekroczenia przez rekrutującego i ten podziękuje nam już na pierwszym spotkaniu.
  • O czym jeszcze należy pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy pojawia się temat finansów? Tego dowiecie się już niebawem :].

Źródło zdjęć: weblog.infopraca.pl