Komornik sądowy – kim jest i jakie ma obowiązki?

Dzisiaj będzie nietypowo bo napiszę o ciekawym zawodzie, który raczej nie jest mile kojarzony czyli o pracy… komornika. Jesteście ciekawi jak zostać i ile zarabia komornik? Jeżeli tak to zapraszam na dzisiejszy post.

komornik_sadowy__a4Komornik sądowy to osoba, która jest funkcjonariuszem publicznym. Jest to organ egzekucyjny co oznacza, że obok sądu rejonowego ma prawo wykonywać tytuły wykonawcze.

Jakie są główne obowiązki komornika?

  • Postępowanie egzekucyjne to jego główne zadanie. Polega to na ściągnięciu od dłużnika długu na konto wierzyciela. Oczywiście aby komornik mógł zacząć postępowanie egzekucyjne, musi posiadać nakaz sądowy oraz akt notarialny.
  • Komornik sądowy ma niestety niezbyt pochlebną opinię. Wbrew temu co większość myśli o komornikach, zależy im aby jak najszybciej i bez problemowo uzyskać spłatę długu na rzecz wierzyciela. Dopiero w momencie, kiedy dłużnik nie spłaca należności, komornik ma prawo poddać licytacji jego mienie. Zazwyczaj kwoty za jakie są wystawiane rzeczy dłużnika są bardzo niskie. Wszystko po to by jak najszybciej spłacić dług.
  • Praca komornika sądowego jest niewdzięczna, ponieważ komornicy nie zawsze mają do czynienia z przestępcami. Zdarza się, że dobrzy i uczciwi ludzie znajdują się w trudnej sytuacji i komornik jest zmuszony działać ‚przeciwko’. Podobnie jak w przypadku każdej innej pracy – to nie komornik sądowy ustala z kim pracuje i na jakich zasadach. Jest to z góry ustalone przez sąd, a on tylko wykonuje swoje obowiązki. Niestety jakkolwiek przykro i lakonicznie to nie brzmi, taka jest prawda i nikt na to nic nie poradzi.

Jak zostać komornikiem sądowym? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: komornikczarnecki.pl