Korporacja

Dzisiejszy temat jakim chciałbym się zająć to duże korporacje.

Korporacja czyli „rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której członkiem istotnym substratem są jej członkowie (korporacji). Członkostwo osób, jest tym co stanowi samą istotę korporacji, bez członków nie istnieje […]”. To definicja korporacji, którą zaczerpnąłem z wiki. Zgadzacie się z tą definicją?

codwudziennik16

Coś co rzuca się w oczy po przeczytaniu tej definicji to to, że tworzą ją ludzie/pracownicy i bez nich nie miałaby racji bytu. Wydaje się, że powinna być ‚wdzięczna’ i praca w ‚korpo’ to idealny zawód.

No właśnie, czy warto starać się o pracę w korpo? Jakie ma plusy, a jakie minusy?

Praca w korporacji to szkoła życia co może być zarówno plusem jak i minusem. Wszystko zależy od predyspozycji, usposobienia i umiejętności pracownika. Dużo także zależy od samej korporacji i tego w jaki sposób działa. Zdarzają się w korpo gdzie pracy jest dużo, czasu mało, a najbliższy przełożony jest bardzo wymagający. Wówczas presja może być na tyle duża, że praca staje się zbyt stresująca, a jej skutki co najmniej mierne. Pracownik traci wiarę we własne siły, czuje się traktowany przedmiotowo i mechanicznie. Początek depresji i porażka zawodowa. Niestety zdarza się ale na szczęście jest to rzadki scenariusz.

Jak na razie to wstęp do moich rozważań na temat pracy w korporacji. Z pewnością jest dużo plusów, które skuszą wiele osób ale znajdą się i minusy, które skutecznie zniechęcą. O plusach i minusach już niebawem na blogu.

Zapraszam :].

Źródło zdjęć: filozofy.blox.pl, wilnoteka.lt