Kreatywność w biurze

kreatywność-CVKreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech jakich oczekują obecni pracodawcy. Bycie kreatywnym oznacza umiejętność poszukiwania i zastosowania nowych rozwiązań. Zadanie wydaje się stosunkowo proste jednak jest wiele czynników, które stoją kreatywności na przeszkodzie. Jednym z nich jest praca w… biurze. Niestety praca za biurkiem nie należy do sprzymierzeńców kreatywnego myślenia. Kilka godzin w tym samym pomieszczeniu, w tej samej pozycji powoduje, że wszystko robi się monotonne, nużące, a to negatywnie wpływa na stan fizyczny oraz psychiczny pracownika.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim poleca się wprowadzenie zmian w miejscu pracy. W Polsce nadal standardem są typowe, stacjonarne biura. Brakuje innowacyjnych miejsc pracy z dobrze podzieloną przestrzenią gdzie są zastosowane ciekawe rozwiązania mające sprzyjać kreatywności. Mogą to być tematyczne pokoje, strefy relaksu itp. itd. czyli wszystko co powoduje, że organizm ma zapewnioną dostateczną dawkę energii.

Innym sposobem jest „wyjście z biura”. Jeżeli nie ma szansy na pracę zdalną warto pomyśleć o krótkich kilkuminutowych przerwach. Naukowcy już dawno temu dowiedli, że najlepsze pomysły rodzą się podczas przebywania na świeżym powietrzu. Pozytywnie działa również kolor niebieski (morze, niebo…) oraz towarzystwo drugiej osoby! Konwersacja może być idealnym źródłem inspiracji dlatego na krótki spacer podczas przerwy warto zabrać ze sobą kolegę lub koleżankę z biura. Nie można także zapomnieć, że kilka minut na zewnątrz dotleni mózg i odciąży kręgosłup :].

No to co, na spacer?

Źródło zdjęć: zyjwiecej.pl, arturrak.pl