Krzesła obrotowe do biura: Jak wybrać najlepsze?

Większość czasu w pracy spędzamy w pozycji siedzącej. By uniknąć kłopotów z kręgosłupem, warto wybrać dobre krzesło obrotowe. Poniżej przedstawię kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednie do naszej sylwetki.

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, ile czasu dziennie spędzamy przy biurku. Jeśli pracujemy poniżej dwóch godzin, powinno wystarczyć nam zwykłe krzesło z obrotową podstawą, regulowaną wysokością siedziska i stabilnym podparciem lędźwiowej części kręgosłupa.

Gdy w pozycji siedzącej spędzamy do czterech godzin, oprócz wyżej wymienionych funkcji warto zadbać o odchylany kat oparcia oraz regulację wysokości oparcia, głębokości siedziska i siły oporu oparcia. Te właściwości zapewnia nam krzesła obrotowe z mechanizmami: Active-1, CPT, czy Kontakt.

Krzesło obrotowe z mechanizmem CPT
Krzesło obrotowe z mechanizmem CPT

Jeśli czas naszej pracy wynosi do sześciu godzin warto kupić krzesło z mechanizmem Multiblock, lub Ibra. Gwarantują one możliwość swobodnego kołysania się, synchroniczny ruch oparcia i siedziska, czy płynne regulowanie wysokości krzesła. Możemy też zablokować siedzisko i oparcie w wybranej pozycji, a funkcja Anti-Shock zapewnia ochronę przed uderzeniem oparcia w plecy po zwolnieniu blokady.

Krzesło obrotowe z systemem Multiblock
Krzesło obrotowe z systemem Multiblock

Przy czasie pracy w pozycji siedzącej do ośmiu godzin odpowiednie będą krzesła obrotowe z mechanizmem Active-1, Active IN, czy Tatto. Oprócz funkcji wymienionych powyżej, zapewniają one możliwość blokady siedziska i oparcia w czterech pozycjach. Mają też oparcie odchylające się synchronicznie z siedziskiem w stosunku 2:1, co pozwala odciążyć kręgosłup.

Przy zakupie krzesła obrotowego należy pamiętać także o odpowiednim dobraniu go do sylwetki. Tutaj trudno o skuteczne porady, najlepiej po prostu usiąść i wypróbować samemu, wtedy będziemy mieli największą pewność, że dane krzesło obrotowe jest dla nas optymalne.