Kupujemy telewizor: O czym pamiętać?

Dziś kilka porad przydatnych przy zakupie telewizora. Zapraszam do lektury.

 

W sprzedaży mamy obecnie trzy rodzaje telewizorów: LCD, plazmowe i telewizory LCD z podświetleniem LED. Te pierwsze zajmują mało miejsca, ale mają ograniczony rozmiar ekranu. Nie emitują za to szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, za to mogą bardziej męczyć wzrok ze względu na większą ziarnistość obrazu. Podobnie wyglądają telewizory plazmowe, które także nie wysyłają szkodliwego promieniowania i są bardziej przyjazne dla oczu. Transportować należy je wyłącznie w pozycji pionowej (podobnie jak długie lustra lub długie okna), gdyż ze względu na duże gabaryty łatwo przy wstrząsach o naprężenia, które mogą spowodować nieodwracalne rozszczelnienia komórek czego konsekwencją może być zniszczenie telewizora. Najdroższe są telewizory z podświetleniem LED, które dają lepszy obraz i mają bardzo cienkie obudowy.
Jeśli planujemy kupić telewizor panoramiczny, pamiętajmy, żeby jego rozmiar dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym będzie ustawiony. Oglądajac telewizję powinniśmy zachować odpowiednią odległość od ekranu. W przypadku telewizorów 26-całowych jest to minimum metr, ale przy ekranie o przekątnej 65 cali już 2,45 cm.
Gdy mamy dokładnie określone oczekiwania i wiemy, jaki konkretny model chcemy kupić, warto zakupu dokonać drogą internetową. Wtedy możemy trafić na świetną okazję i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Wiele firm oferuje ewentualny zwrot sprzętu, gdyby ten miał jakąś usterkę. Dlatego warto kupować u sprawdzonych i gwarantujących bezpieczeństwo transakcji sprzedających.