Leczenie syndromu wypalenia zawodowego

Skoro już wiecie co to jest wypalenie zawodowe, znacie pierwsze objawy i czynniki patogenne, dzisiaj postanowiłem napisać kilka słów o tym jak sobie radzić z syndromem wypalenia zawodowego. Czy można to robić na własną rękę, a może trzeba zgłosić się do lekarza? Zachęcam do lektury.

Wypalenie zawodowe to poważny stan, który destrukcyjnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Leczenie tego stanu zależy od jego nasilenia i charakteru. Psychologowie podają, że choroba występuje w trzech etapach.

  • sad businesswomanZdecydowanie pocieszający jest fakt, że pierwszy etap wypalenia zawodowego można pokonać samodzielnie. Przy wystąpieniu pierwszych objawów warto już pomyśleć o krótkim urlopie i odpoczynku. Zrelaksowany i wypoczęty organizm szybko się regeneruje, a o to chodzi ;].
  • Drugi etap również możemy ‚leczyć’ samodzielnie jednak wymaga to dłuższego odpoczynku. Warto w tym czasie skupić się na swoich zainteresowaniach, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm oraz stan psychiczny.
  • Trzeci etap choroby to na tyle poważny stan, że obowiązkowo należy zgłosić się do specjalisty. Poleca się psychologów lub psychoterapeutów, którzy doskonale orientują się w tym zagadnieniu.

Niezależnie od etapu rozwoju choroby jest kilka prostych zasad, których należy przestrzegać.

  • Rozdzielanie pracy i domu. W pracy skupiamy się na swoich zawodowych obowiązkach, a w domu na domowych. Nie mieszamy tych dwóch światów. Dom powinien być oazą spokoju i relaksu gdzie możemy się zregenerować przed kolejnym dniem w biurze.
  • Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Warto sygnalizować szefa o tym, że czujemy się źle. Znacznie zwiększamy szansę na pozytywną zmianę.
  • Zdrowy i aktywny wypoczynek. Sport to nie tylko dbanie o nasze mięśnie. Pamiętajcie, że w zdrowym ciele, zdrowy duch ;]!

Źródło zdjęć: weblog.infopraca.pl, andrzejhanisz.pl