Meble biurowe: Wybór odpowiedniego biurka

Ostatnio pisałem o krzesłach obrotowych. Tym razem skupię się na kolejnych meblach, bez których trudno wyobrazić sobie pracę w biurze. Dziś podpowiem, jak wybrać najlepsze biurka.

Od doboru biurka zależy efektywność, a także komfort naszej pracy. To centralny punkt w biurze, wokół którego koncentruje się większość wykonywanych przez nas czynności. Nie powinno ono być ani za niskie, ani za wysokie. Wskazane jest, by miało dużą powierzchnię blatu, półki na poszczególne części komputera oraz szuflady na różne przedmioty i dokumenty. Wielkość oraz kształt biurka uzależnione są jednak przede wszystkim od potrzeb pracowników oraz od możliwości zaaranżowania pomieszczenia, jego wielkości i rozmieszczenia innych mebli biurowych.

Przed wyborem biurka powinniśmy zastanowić się nad tym, ile przestrzeni potrzebujemy i do czego przede wszystkim będzie ono nam służyło. Ten mebel powinien być przystosowany do różnych form pracy, przede wszystkim tej przy komputerze. Warto, by miał wmontowaną półkę na jednostkę centralną i pod klawiaturę. W przypadku tej ostatniej wygodne jest zamontowanie jej pod blatem, wtedy na powierzchni biurka mamy więcej miejsca. Bardzo przydatnym elementem jest podstawka pod monitor. Jego odpowiednie umieszczenie ma istotny wpływ na nasz wzrok oraz kręgosłup. Wskazane jest, by środek monitora znajdował się na wysokości naszych oczu, w odległości co najmniej 45 cm.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy korzystamy z laptopa, a nie komputera stacjonarnego, ale warto pamiętać, że przy biurku wykonujemy różne czynności. Nie jest to tylko praca przy komputerze, ale też odbieranie telefonów, zapisywanie informacji, czytanie gazet, czy dokumentów, czy rysowanie projektów itp. Dlatego blat powinien być na tyle duży, by pozwolić nam na komfortową pracę. Pod tym względem dobrze sprawdzają się biurka narożne, które mają dużą powierzchnie, ale nie zajmują wiele miejsca. I wbrew pozorom, wcale nie muszą one być ustawione w kącie, co widać na poniższym zdjęciu.

Biurko narożne
Biurko narożne

Boczne szuflady biurka powinny mieć różną głębokość. To znacznie ułatwia przechowywanie małych, bądź większych przedmiotów oraz dokumentów.