Menadżer potrzebny od zaraz!

Praca menadżera to nie lada wyzwanie. Ten zawód kojarzy się z prestiżem, awansem i zdecydowanie lepszymi zarobkami zatem nie należy się dziwić, że każdy chciałby zostać menadżerem. Niestety nie każdy ma szansę zostać dobrym menadżerem – dlaczego? Jakie cechy powinien posiadać dobry menadżer? Jakie kompetencje i umiejętności cechują najlepszych menadżerów? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Menadżer to przede wszystkim osoba, która zarządza grupą ludzi. Może być to mała – nieliczna grupa ale także większy zespół. Zadaniem menadżera jest pilnowanie terminów i obowiązków swoich pracowników. Jest to bardzo odpowiedzialna i stresująca funkcja, ponieważ należy pamiętać, że menadżer ma nad sobą zwierzchników i to właśnie przed nimi odpowiada za pracę całego zespołu.

  • Dobry menadżer powinien posiadać umiejętność budowania autorytetu. Podstawową zasadą, którą wyznają najlepsi menadżerowie to profesjonalizm. Niezależnie od wcześniejszych relacji ze współpracownikami, w momencie awansu, menadżer musi zapomnieć o relacji kolega – kolega i natychmiast musi przełączyć się na nową hierarchię gdzie jest szefem. Pierwszym bardzo pozytywnie wpływającym ‚gestem’ nowego szefa jest wygłoszenie tzw. ‚expose’ czyli krótkiej przemowy o zmianach jakie nastąpiły i o tych, które nastąpią w najbliższym czasie. W przemówieniu powinny znaleźć się informacje o nowych zasadach i regułach pracy. Ważne jest aby wszystko było jasne i przejrzyste. Taka mowa będzie idealnym i jasnym komunikatem dla pracowników, że nastąpiły zmiany i od tej chwili występujesz w nowej roli – szefa ;].

O czym jeszcze powinien pamiętać początkujący ‚menago’? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: nf.pl