Mowa ciała – panuj nad nią!

Dzisiaj już ostatni wpis o dobrych manierach podczas rozmowy rekrutacyjnej. Chciałbym zauważyć, że wszystkie wpisy na ten temat możecie potraktować jak rady, które możecie także wykorzystać podczas różnego typu spotkań biznesowych :].

  • Mowa ciała to coś o co również należy dbać i kontrolować. Podczas stresujących sytuacji, a rozmowa kwalifikacyjnej z pewnością do nich należy nasza mowa ciała często jest nieprzewidywalna i zdradza co czujemy. Niestety najczęściej jest to stres, który szybko wychwyci rekruter co może nas postawić w negatywnym świetle – w końcu w CV wpisaliśmy, że jesteśmy odporni na stres, a tu taki ‚klops’ ;].

2454_bigJak przejawia się stres w mowie ciała?

  1. Nerwowe gładzenie dłoni
  2. Zabawa kosmkiem włosów
  3. Skubanie paznokci (obrzydliwe!)
  4. Nadmierne dotykanie twarzy i włosów
  5. Klaskanie
  6. Drapanie się
  7. Podrygiwanie itp.

Te wszystkie zachowania zdradzą nasze emocje dlatego jeżeli macie do nich skłonność warto nad nimi popracować – da się! To tylko kwestia ćwiczeń :].

  • Pożegnanie z rekrutującym wygląda podobnie jak przywitanie czyli czekamy aż gospodarz wykaże inicjatywę – podanie ręki. Jedyne co musimy zrobić to chwycić dłoń, uścisnąć (niezbyt mocno ale jednocześnie zdecydowanie), spojrzeć w oczy swojemu rozmówcy, delikatnie się uśmiechnąć, PODZIĘKOWAĆ i pożegnać.
  • Wyjście z biura powinno być równie spokojne jak rozmowa. Nie biegniemy, nie podskakujemy i z pewnością nigdzie nie dzwonimy. Należy mieć na uwadze, że rekruter może nas obserwować ze swojego biura. Odczekajmy chwilę aż oddalimy się na bezpieczną odległość i możemy… wariować ;].

Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne – powodzenia!

Źródło zdjęć: tipy.interia.pl