Niszowe zawody w Polsce – cz. III

Wiecie kto to taki garncarz? Myślę, że wszyscy dobrze wiedzą ;] ale za to nie wszyscy będą wiedzieli czym zajmuje się taka dziedzina zawodowa jak… intarsja? Nie pomyliłem się prawda? Ja sam także nie miałem pojęcia ale już wszystko wiem, a tym, którzy też chcieliby się dowiedzieć polecam zerknąć niżej.

Garncarz – rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem wszelkiego rodzaju przedmiotów z ceramiki. Zawód coraz mniej popularny ale nadal obecny.

Garbarz – to zawód, którego z pewnością bardzo nie lubią wegetarianie i weganie. Garbarz to osoba, która trudni się przetwarzaniem surowych skór zwierzęcych. Myślę, że trudno będzie obecnie o garbarza w Polsce?

Grawer – zawód, który jest znany wszystkim i obecnie najczęściej można go spotkać w salonach jubilerskich.

Hafciarstwo – osoby trudniące się tym zawodem po prostu ręcznie haftują na tkaninach. Praca bardzo trudna i chyba tylko dla wytrwałych. Obecnie często zastępowana przez… maszyny.

Intarsja – to coś skomplikowanego ale już tłumaczę. Intarsja jest to zawód polegający na tworzeniu obrazu poprzez wykładanie powierzchni przedmiotów z drewna elementami z innego gatunku drzewa. Nie znam nikogo kto by się tym zajmował, a wy?

Introligator – w tym przypadku znam nie jedną, a aż trzy osoby, które są introligatorami. Wszystkie pracują na Uczelni Wyższej w Lublinie. Introligatorzy zajmują się odnawianiem starych zniszczonych książek. Potrafią także pięknie oprawić książki.

Źródło ikony wpisu: bu.kul.pl