Niszowe zawody w Polsce – cz. IV

Tym razem zapraszam na kolejną część zawodów niszowych w Polsce. Mam nadzieję, że podoba się wam moja seria o mało popularnych lub zapomnianych już zawodach? Jest to taki mały przerywnik dla moich codziennych wpisów „na czasie” ;].

Ikonopisarstwo – to bardzo stary zawód, który polegał na pisaniu ikon na deskach. Ikonopisarze byli bardzo popularni we wschodnim chrześcijaństwie.

Kaflarz – myślę, że w tym przypadku nie trudno się domyśleć o co chodzi ;). Kaflarze zajmowali się formułowaniem i wypalaniem kafli do pieców. Obecnie chyba niespotykany?

Kaletnik – rzemieślnik, który zajmuje się naprawą wszelkiego rodzaju rzeczy ze skór. Obecnie zawód, który jest coraz mniej popularny więc pamiętajcie, że każdy kaletnik na wagę złota ;].

Kowal – czym zajmuje się kowal chyba wszyscy wiedzą ;]? Zawód kowala także staje się coraz mniej popularny ale za to jest to dobrze płatna profesja w szczególności w przypadku kowali zajmujących się produkcją unikatowych przedmiotów do wystroju wnętrz.

Krawiec – w tym przypadku myślę, że także nie będę tłumaczył o co chodzi ;].

Kołodziej – zawód kołodzieja chyba odszedł w zapomnienie ale z racjonalnych powodów. Kołodziej zajmuje się wyrobem wozów, sań oraz kół z drewna. Jak wiecie wozy i sanie zamieniliśmy na samochody, traktory i tym podobne więc potrzebowanie na kołodziejów po prostu zmalało.

Konwisarz – osoby praktykujące się tym zawodem zajmują się wytwarzaniem oraz obróbką przedmiotów z cyny, a także ze spiżu. Nie znam żadnego konwisarza, a wy?

Źródło ikony wpisu: gold-kowal.pl