Oczekiwania finansowe

Zapraszam na kolejną porcję pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się podczas rozmowy o pracę. Jak już miałem okazję wspominać, do każdej rozmowy należy się sumiennie przygotować. Przyszły pracodawca nie ma pojęcia ile aplikacji wysłałeś i lepiej, żeby myślał, że to jego oferta jest twoją wymarzoną. By go do tego przekonać, należy sprawdzić profil firmy do której kandydujesz. Rzetelne zebranie informacji może okazać się bardzo pomocne.

Okay, więc jakie to pytania?

Jakie są Pana/Pani oczekiwania wobec stanowiska na jakie Pan/Pani aplikuje?

To pytanie podchwytliwe bo lepiej skupić się na tym co ty możesz wnieść do firmy, niż to czego oczekujesz. Odpowiedź powinna być jasna i rzeczowa. Zacznij od swoich mocnych stron i skończ na tym, że chcesz się rozwijać. Im bardziej szczegółowo tym lepiej. Pokaże to, że jesteś osobą wymagającą (od siebie), a to pozytywna cecha. Zapomnij natomiast o żądaniach i wygórowanych oczekiwaniach.

Oczekiwania finansowe – jakie?

To pytanie pada zawsze ale nie od razu. Może się okazać, że spotkasz się z nim dopiero na drugim lub trzecim etapie. Niezależnie od tego, kiedy zostanie zadane, odpowiedź zawsze powinna być taka sama – szczera. Konkretna suma jaką podasz powinna być poparta twoimi umiejętnościami oraz doświadczeniem zawodowym. Najlepiej podać widełki. Warto zdać sobie sprawę by nie zawyżać ale też nie zaniżać tej kwoty. Za wysoka może świadczyć, że jesteś ‚oderwany od rzeczywistości’ i tak naprawdę wcale nie zależy ci na pracy, a jedynie na pieniądzach. Z kolei zbyt niska suma, może oznaczać, że jesteś bierny, nie wierzysz we własne siły i brak ci pewności siebie. To źle wróży.

Jeżeli chcesz wiedzieć o co jeszcze mogą cię zapytać, zaglądaj na bloga. Już niebawem nowy wpis :].

Źródło zdjęć: pixabay.com