Osoby niepełnosprawne w pracy

Dyskryminacja ze względu na wiek już za nami dlatego dzisiaj chciałbym zająć się tematem osób niepełnosprawnych i jeżeli starczy mi czasu, byłych więźniów.

Osoby niepełnosprawne są grupą społeczną, która obok starszych osób jest najczęściej dyskryminowaną grupą. W jaki sposób przejawia się dyskryminacja osób niepełnosprawnych?

Zdecydowanie najczęściej dotyczy to odmowy zatrudnienia. Pracodawca może chcieć tłumaczyć to ograniczeniami jakie płyną ze stanu fizycznego niepełnosprawnego. Jeżeli jednak stanowisko pracy nie wymaga pełnej sprawności pracownika jest to dyskryminacja.

Kolejnym przejawem dyskryminacji osób niepełnosprawnych jest niższe wynagrodzenie. Niestety jest to bardzo częsta praktyka pracodawców, a w związku z tym, że zarobki innych pracowników nie są jawne, pracodawcy lubią to wykorzystywać.

W przypadku zatrudnienia szczególnie dyskryminowane są osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Dlaczego tak się dzieje? Za przejaw dyskryminacji prawo uznaje niedostosowanie miejsc pracy od potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostosowanie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej jest absolutnie konieczne, a jak wiadomo wiąże się to z niemałymi kosztami. Specjalne podjazdy, szersze windy, zniesienie progów itp. itd. Oczywiście można starać się o dofinansowania, które zazwyczaj są pozytywnie rozpatrywane!

Na kolejnym miejscu znajduje się pomijanie osób niepełnosprawnych w szkoleniach, które umożliwiają podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Jak sami widzicie osoby niepełnosprawne spotykają na swojej drodze duże utrudnienia dlatego starajmy się im pomagać i je wspierać :].

Źródło zdjęć: razemztoba.pl