Pierwsze objawy wypalenia zawodowego

Termin wypalenia zawodowego jest znany wszystkim, a dotyka co najmniej 50% zatrudnionych. Osoby zainteresowane przyczynami wypalenia zawodowego zachęcam do przeczytania moich wcześniejszych postów, które znajdują się tu i tu, a dzisiaj zapraszam na krótki wpis o prewencji.

Jak się przed nim bronić, jak rozpoznać pierwsze objawy i co robić, żeby nie zapukał do naszego biura?

  • Psychologowie rozróżniają dwa rodzaje wypalenia zawodowego.
  1. Pierwszy rodzaj jest związany z wydarzeniami i czynnikami zewnętrznymi, a nosi nazwę aktywnego.
  2. Drugi rodzaj to wypalenie bierne czyli takie, które jest spowodowane reakcją organizmu na przyczyny, które wywołały wypalenie aktywne.

Niezależnie od rodzai wypalenia zawodowego najważniejsze jest aby możliwie najszybciej rozpoznać pierwsze objawy. No właśnie, jakie są pierwsze objawy wypalenia zawodowego?

Na pierwszym miejscu stawia się: subiektywne poczucie przepracowania oraz brak chęci do pracy.

stress111_0Niestety od pierwszych objawów do kolejnych mamy bardzo mało czasu na reakcję. Brak chęci do pracy czy też przemęczenie powoduje, że nie mamy ochoty na pojawienie się w biurze, a nawet na kontakty ze współpracownikami czy klientami. Pracownik dotknięty tym syndromem staje się ponury, negatywny, drażliwy czy poirytowany. Od takiego stanu do depresji jest już bardzo blisko. Badania pokazują, że coraz częściej wypalenie zawodowe jest dużym czynnikiem powodującym myśli samobójcze.

Dodatkowo należy pamiętać, że wypalenie zawodowe nie kończy się po wyjściu z pracy. Ten stan zabiera się do domu, a przekłada się się to na relacje z domownikami. Kolejnym punktem są pierwsze fizyczne oraz psychosomatyczne objawy czyli zaburzenia snu, bóle głowy, problemy gastryczne, drobne infekcje, ciągły niepokój, napady lęku, nadciśnienie.

W jaki sposób leczyć wypalenie zawodowe i czy można to robić samemu?

O tym już niebawem na blogu.

Źródło zdjęć: weblog.infopraca.pl, rozwojosobisty.wordpress.com