Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego cz. 1

Dzisiaj nadszedł czas na to abym podał wam jakie symptomy wskazują, że może was dotyczyć syndrom wypalenia zawodowego. Z góry chciałbym zaznaczyć, że nie wystarczy, że zdarza wam się słabszy dzień! Nie możemy bagatelizować syndromu wypalenia zawodowego ale też nie możemy go wyolbrzymiać. Jeżeli obserwujecie u siebie, któryś z poniższych objawów, lub co grosza jest ich kilka naraz i trwa to już ‚jakiś czas’ powinniście bliżej się temu przyjrzeć.

Brak chęci do pracy

  • To chyba ten objaw, który każdemu kojarzy się z wypaleniem zawodowym. Jeżeli czujecie narastającą niechęć do przekroczenia progu siedziby firmy, prawdopodobnie dzieje się coś niedobrego!

Przepracowanie

  • To kolejny objaw syndromu wypalenia zawodowego, którego nie możemy lekceważyć. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie chodzi tu o przemęczenie, które może być wynikiem np., trudnego projektu. Przepracowanie o którym mowa to raczej permanentne zmęczenie bez konkretnej przyczyny, a które łączy się z brakiem chęci do pracy.

Poczucie izolacji

  • Jeżeli czujecie, że jesteście osamotnieni to na pewno zły znak. Izolowanie się w miejscu pracy wpływa bardzo negatywnie na psychikę pracownika dlatego warto pamiętać o socjalizacji. Nawiązujmy przyjaźnie, bądźmy aktywni, pomagajmy i otaczajmy się ludźmi. Doda nam to nie tylko pozytywnej energii ale również może być dobrym motywatorem do pracy ;].

Negatywna ocena przełożonych

  • Negatywne nastawienie do szefa czy klienta dla którego wykonujemy pracę, zdecydowanie jest złym pomysłem. Odbierze nam to całą radość z wykonywanej pracy. Warto starać się korygować swoją ‚wizję’ ;].

Kolejna porcja objawów syndromu wypalenia zawodowego już niebawem na blogu.

Źródło zdjęć: nf.pl