Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego cz. 3

Jak ustrzec się przed syndromem wypalenia zawodowego? Jeżeli myślisz, że nie ma na to sposobu, jesteś w dużym błędzie. Pamiętaj, że dla chcącego nic trudnego ;]. Jednym ze sposobów jest obserwowanie… siebie. Tak, to wcale nie pomyłka! Im szybciej zauważysz u siebie pierwsze oznaki wypalenia zawodowego tym lepiej bo liczy się szybka reakcja. Zatem jakie są symptomy syndromu wypalenia zawodowego? Zapraszam wszystkich na kolejny wpis :].

Niska samoocena

  • Jeżeli nie wierzysz w siebie to z pewnością trudno będzie ci uwierzyć w to co robisz więc warto nad sobą pracować. W sytuacji, kiedy praca zaczęła sprawiać ci ‚zawód’, twoja uwaga powinna pracować na zdwojonych obrotach bowiem może się okazać, że to jeden z pierwszych symptomów syndromu wypalenia zawodowego.

Słaby sen

  • Kolejnym alarmem powinien być dla ciebie… zły sen. Jeżeli zauważyłeś, że coraz gorzej sypiasz albo dręczy cię bezsenność pomyśl czy nie ma to związku z twoją pracą. Może się okazać, że tak właśnie jest!

Problemy prywatne

  • Nie przynoś swoich problemów z domu do pracy i na odwrót. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Niestety część pracowników ma z tym duży problem. Jeżeli jednak ty należałeś do tych szczęśliwców, którym do tej pory udawało się rozdzielić pracę od domu, a teraz zaczynasz mieć z tym problem, może okazać się, że dopada się syndrom wypalenia zawodowego. Podobnie jak w powyższych przypadkach, wymagana jest chwila refleksji.

To mniej więcej tyle jeżeli chodzi o pierwsze objawy wypalenia zawodowego. Pamiętaj, że aby stwierdzić, że ten syndrom cię dotknął, powinno być ich co najmniej kilka! Wówczas warto się nad sobą zastanowić i zmienić podejście – do pracy ale i do siebie :). Warto!

Źródło zdjęć: webmd.com