Planowanie budżetu cz. 2

Jakie są kolejne kroki na naszej liście mądrego oszczędzania? Pierwszy wpis w tym temacie znajdziecie tutaj, a dzisiaj zapraszam wszystkich na drugą część.

Oszczędzanie to nie jest łatwa umiejętność i trzeba się jej nauczyć. Owszem, zdarzają się osoby, które potrafią oszczędzać – mówi się, że pieniądze po prostu się ich trzymają ale takich osób jest mało, a nawet bardzo mało. Większość musi się tego nauczyć i wcale nie jest to takie łatwe jak się wydaje ;].

Wiecie już, że na początku pamiętamy o dyscyplinie, następnie robimy miesięczną listę zakupową i planujemy większe wydatki – co dalej?

KREDYTY

  • Kolejnym punktem jest kredyt. Jeżeli nie musimy, nie bierzemy kredytów. Niestety kredyty wydają się dobrym rozwiązaniem tylko przez chwilkę, a raczej do momentu aż otrzymamy zakupioną rzecz czy też usługę. W momencie, kiedy dochodzi do płatności jest już trochę gorzej. Kredyt wiąże się z dodatkowymi opłatami, które mogą wynosić nawet 50% całej kwoty jaką pożyczamy! Niezależnie od tego na co bierzemy kredyt, zawsze należy dobrze przeczytać umowę i wszystko to co jest zapisane małym druczkiem. Ukryte koszty mogą zniszczyć nasz budżet dlatego jeżeli nie ma takiej konieczności, nie zaciągamy kredytu. Jeżeli nie mamy wyjścia szukajmy wyłącznie zaufanych placówek – czyli banki.

SYSTEM

  • Ostatnim punktem jest system. W dobie internetu poleca się skorzystanie z darmowych programów do planowania i analizy wydatków. Polecam poszukanie aplikacji na smartfona. Dzięki takiej aplikacji możemy na bieżąco analizować i weryfikować plan budżetowy. To znacznie ułatwia oszczędzanie!

Źródło zdjęć: natemat.pl