Planowanie budżetu cz. 1

Według najnowszych badań wynika, że Polacy nie potrafią oszczędzać. Miałem okazję o tym pisać i uważam, że raczej nie wynika to z faktu, że zbyt dużo i bezmyślnie wydajemy. Przeciętny pan Kowalski żyje na średnim poziomie, ponieważ zarabia około 3 000 złotych netto. Jest to zbyt mała kwota aby godnie żyć i oszczędzać. Owszem możemy co miesiąc odłożyć kilka ‚groszy’ jednak to wymaga bardzo dużej dyscypliny i wiąże się to z obniżoną jakością życia. Oczywiście jest to możliwe i dlatego postanowiłem podzielić się z wami technikami oszczędzania, które mogą okazać się bardzo pomocne.

Po pierwsze DYSCYPLINA.

  • Oszczędzanie to umiejętność, której trzeba się nauczyć i wcale nie jest to proste. Coś co z pewnością pomoże w tej nauce to surowa dyscyplina. Dyscyplina pomaga w planowaniu budżetu i codziennych wydatkach. Należy trzymać się ściśle ustalonych zasad i nie ulegać zachciankom.

PLANOWANIE BUDŻETU

  • Planowanie budżetu czyli lista wydatków. Najlepiej planować budżet na miesiąc z góry. Na liście powinny znaleźć się wszystkie planowane wydatki, które obejmują także opłaty i tzw. luźną gotówkę na przyjemności. Na zakupy udajemy się z listą i kupujemy tylko to co się na niej znajduje! I w tym momencie przyda się właśnie… dyscyplina ;].

Większe WYDATKI w budżecie

  • Podczas planowana comiesięcznego budżetu z góry ustalamy większe wydatki. Aby znacząco nie wpłynęły na miesięczny budżet można pomyśleć o długodystansowym planowaniu czyli jeżeli jest taka możliwość planujemy większe wydatki tak szybko jak się da i wówczas koszty rozłożą się w czasie.

Źródło zdjęć: dom.wp.pl