Plusy i minusy korporacji

Mój poprzedni wpis jest krótką charakterystyką korporacji, a dzisiaj zapraszam wszystkich tych, którzy chcą poznać plusy i minusy pracy w ‚korpo’.

Zazwyczaj praca w korporacji to praca gdzie z góry mamy ustalone zasady. Znamy swoje obowiązki, najbliższego przełożonego i wiemy czego się od nas oczekuje. Mamy pewność, że co miesiąc na koncie znajdzie się ustalona kwota więc mamy zapewnione bezpieczeństwo.

Innym plusem pracy w korporacji są godziny pracy. Zazwyczaj są to godziny ustalane indywidualnie z pracownikiem. Coraz częściej zdarzają się przypadki, że istnieje możliwość pracy zdalnej. Wszystko stworzone po to aby pracownik miał więcej czasu dla siebie. Taka praca powinna być bardziej wydajna czyli zadowolony pracownik i jego pracodawca.

Pracując w dużej firmie możemy spodziewać się wielu dodatków. Umowa o pracę wiąże się z dostępem do prywatnej opieki medycznej, karnetami na siłownię, pakietami na zabiegi SPA, darmowym parkingiem, darmowymi szkoleniami, wyjazdami integracyjnymi i wieloma innymi dodatkami.

Pisząc o dodatkach należy pamiętać, że firma zazwyczaj zapewnia pracowniczy laptop, komórkę czy samochód służbowy. Zdarza się także, że można rozliczać się za paliwo.

Kolejnym plusem jest jawna ścieżka kariery zawodowej i finansowej. Nowy pracownik wie od początku co musi zrobić aby spodziewać się awansu co jest dodatkowo motywujące.

Tak wyglądają plusy pracy w korporacji, a jakie są minusy?

dfe4a1d61d73557d8832b9c29463f8fe,640,0,0,0Coraz częściej można się spotkać z nagonką na pracę w dużych firmach. Zdecydowanie największym minusem takiej pracy jest syndrom ‚wypalenia zawodowego’. Praca w korpo jest intensywna i ciężka. Trzeba liczyć się z pracą pod presją czasu. Niektórzy nazywają ją „wyścigiem szczurów”. Pracowników jest tak dużo, że kto pierwszy ten lepszy. W związku z tym mówi się także o fałszywych znajomych.

Praca w korpo to wróg kreatywności. Niestety wiele pomysłów nawet nie ujrzy światła dziennego, ponieważ praca jest mechaniczna, często nastawiona na ilość więc jakakolwiek nowa wizja może spotkać się z dezaprobatą albo w ogóle nie zostanie zauważona. To może skutecznie zniechęcić nawet najbardziej zaangażowanego pracownika.

Jak sami widzicie jest wiele plusów i minusów. Jak już wcześniej wspomniałem, wszystko zależy od osobowości i umiejętności jednostki. Sami zdecydujcie czy to jest coś dla was :].

Źródło zdjęć: jacekgadzinowski.natemat.pl, kobieta.gazeta.pl