Po trupach do celu?

Czy życzliwość ma znaczenie w przebiegu kariery zawodowej? Czy warto dziękować i dzielić się swoim doświadczeniem? Czy warto dążyć do celu ‚po trupach’ i nie zwracać uwagi na konwenanse? Kilka dni temu miałem okazję słuchać audycji radiowej w której wziął udział jeden z profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, człowiek sukcesu (biznesmen) oraz młodzi studenci z jednej z prestiżowych uczelni w Polsce. Jakie było ich zdanie w tym temacie?

Jak się okazuje, goście byli raczej zgodni. Jedynie studenci, którzy znajdują się na początku swojej kariery wychodzą z założenia, że nie zawsze można i należy pomagać bo istnieje duże ryzyko, że spotkamy się z perfidnym wykorzystywaniem, które może zaszkodzić własnej karierze.

Podejście młodego pokolenia jest zrozumiałe, ponieważ ich kariera jest dopiero w fazie embrionalnej. Czeka ich długa i ciężka praca w kierunku sukcesu dlatego walczą ze sobą o wszystko bo… wszystko ma znaczenie. Z czasem chęć do walki ustaje. Dlaczego?

help-work-happy-400x400Odpowiednia pozycja w pracy zobowiązuje. Ludzie na wysokich stanowiskach są pewni swojej wiedzy i doświadczenia. Nie obawiają się o utratę pozycji dlatego chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami z innymi. Takie zachowanie jest pozytywnie odbierane – i tu dochodzimy do sedna sprawy. Zdecydowanie WARTO POMAGAĆ kolegom i koleżankom w pracy. Niezależnie od tego jakie stanowisko w pracy zajmujemy, zawsze może się zdarzyć, że będziemy potrzebować pomocy sąsiada. Nasza życzliwość z przeszłości właśnie będzie miała szansę owocować ;].

Źródło zdjęć: careerplanning.about.com, health.com