Polacy chcą pracować zdalnie?

Trend, który opanował w ostatnich czasach co najmniej połowę pracowników zatrudnionych w korporacjach to… praca zdalna. Co to takiego i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością? Zapraszam do lektury.

Praca zdalna, jak wskazuje nazwa to praca, którą możemy wykonywać z dala od siedziby firmy w której jesteśmy zatrudnieni. Najczęściej miejscem „zastępczym” będzie mieszkanie pracownika. Może to być jednak dowolnie wybrane miejsce. Praca zdalna ma kilka nazw. Możliwe, że usłyszymy o telepracy, e-pracy czy zawodzie freelancera.

Warunki pracy zdalnej

Wszystko zależy od pracodawcy i tego jakich ustaleń dokonano. Obecnie większość pracowników wykonujących swoje zawodowe obowiązki zdalnie to osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. To najbardziej popularna forma zatrudnienia w tym przypadku jednak powoli ulega to zmianie. Coraz częściej pracownicy, którzy wykonują swoją pracę w biurze (stacjonarnie), starają się na zezwolenie pracy z domu. Powodów jest wiele ale do najczęściej podawanych należą: duża odległość biura od miejsca zamieszkania, kłopotliwy dojazd itp. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Pod uwagę brany jest charakter pracy. Jeżeli pracownik może wykonywać wszystkie obowiązki równie dobrze z domu raczej nie powinno być przeciwskazań do pracy zdalnej. Jeżeli jednak część zawodowych obowiązków wymaga obecności w siedzibie firmy, pracodawca może nie wyrazić zgody na e-pracę.

W 2017 roku Polska zrobiła duży krok na przód, ponieważ najnowsze statystyki pokazują, że coraz więcej pracodawców zgadza się na pracę zdalną – póki co naprzemienną ale o tym napiszę następnym razem.

Źródło zdjęć: purepc.pl