Portale społecznościowe, a utrata pracy?

Facebook to obecnie najbardziej popularny portal społecznościowy na rynku. Konto na ‚fejsie’ ma praktycznie każdy. Jak ma się używanie konta do pracy?

To pytanie coraz częściej stawiają pracownicy i pracodawcy. Wszystko z powodu dużego wpływu jaki mają portale społecznościowe na wykonywaną pracę. W mediach co chwilę słyszy się o sytuacjach, kiedy to pracodawca postanowił dyscyplinarnie zwolnić swojego pracownika z powodu treści jakie ten zamieszczał na swoim profilu. Czy pracodawca miał słuszność?

social networkZwolnienie pracownika z powodu wpisów na popularnym facebooku czy twitterze może skończyć się utratą pracy i jest to zgodne z prawem. Każdy pracownik odpowiada za swoje konto i to co na nim zamieszcza. Jeżeli są to obraźliwe treści (opinie) to pracodawca może ostro zareagować. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie stanowisko pełni pracownik i jakie opinie udostępnia na swoim profilu. Jednak aby ustalić konkretnie czego nie należy robić, pozwólcie, że ujmę to w kilku punktach.

Nie wolno udostępniać postów, które mogą działać na szkodę firmy. Takie opinie mają znacznie większy zasięg aniżeli rozmowa w małym gronie przyjaciół. Szkody, które takie posty mogą wyrządzić są trwałe.

Unikajcie zbytniego chwalenia swojej firmy. Oczywiście za pochlebne opinie nikt nie ma prawa cię zwolnić jednak należy uważać aby przypadkiem ‚nie sprzedać’ tego w jaki to pozytywny sposób działa w firmie mechanizm awansowania czy np. system wynagrodzeń. Takie informacje są przeznaczone jedynie dla obecnych pracowników.

O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy mamy ochotę ‚naskrobać’ coś na swoim profilu? Zapraszam niebawem :].

Źródło zdjęć: cs-hacked.pl, egospodarka.pl