Praca na obczyźnie cz. I

dollar_money_europe_cardPraca za granicą to nadal bardzo gorący temat w Polsce. Z roku na rok z kraju wyjeżdża coraz więcej ludzi. Niestety badania pokazują, że wśród tych osób jest bardzo duża liczba osób z wyższym wykształceniem. Jeszcze kilkanaście lat temu poza granice Polski głównie wyjeżdżała klasa robotnicza – teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.

Głównym powodem dla którego Polacy tak chętnie zostawiają ojczyznę są oczywiście niskie zarobki w kraju. W Danii, Norwegii czy chociażby w Wielkiej Brytanii są one co najmniej trzykrotnie wyższe. Można szukać wielu zalet pracy za granicą jednak jest także wiele minusów.

Zaaklimatyzowanie się w obcym kraju nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami wskazówkami co zrobić aby zminimalizować skutki ’emigracji’.

Wiedza o kulturze dane państwa to wiedza niezbędna. W każdym państwie obowiązują inne zasady, które należy przestrzegać i szanować. Pamiętaj, że to ty będziesz gościem w obcym kraju! Polecam czytać przewodniki, blogi podróżnicze lub fora internetowe.

Znajomość języka obcego to również absolutne minimum. Naturalnie na początku wystarczy znajomość języka na poziomie podstawowym jednak warto zainwestować w dobre książki lub kurs w renomowanej szkole jeszcze przed planowanym wyjazdem. Intensywny krótki kurs z pewnością pomoże nam w pracy.

Coś o czym warto pamiętać na obczyźnie to stowarzyszenia polonijne. W każdym kraju znajdziemy stowarzyszenie, którego celem jest pomoc Polakom w znalezieniu pracy ale nie tylko. Sprawdźcie to przed wyjazdem i zapiszcie adres takiego stowarzyszenia w razie problemów.

Kolejne wskazówki już niebawem :].

Źródło zdjęć: michalsworld.com