Praca naprzemienna

Wiecie już co to praca zdalna dlatego dzisiaj dowiecie się jakie są jej rodzaje i poznacie jej największe zalety. Zapraszam do lektury!

Praca zdalna czy e-praca, jak kto woli ;], dzieli się na trzy rodzaje:

  • Praca zdalna permanentna – jak wskazuje nazwa, to praca wykonywana stale w pełnym wymiarze,
  • Praca zdalna naprzemienna – o której wspomniałem w swoim poprzednim poście to praca, kiedy pracownik dzieli swoje obowiązki pomiędzy pracę w siedzibie firmy i poza nią,
  • Praca zdalna uzupełniająca – czyli taka, kiedy pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze (pracuje permanentnie w siedzibie firmy) jednak, kiedy zdarzają się pewne okoliczności, ma możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie.

Która opcja jest najbardziej popularna w Polsce? Jeszcze do niedawna nie było mowy o pracy naprzemiennej. Zdarzały się pojedyncze przypadki pracy uzupełniającej ale o naprzemiennej nie było mowy. Obecnie wszystko uległo zmianie. Pracodawcy dostrzegli zalety jakie płyną z pracy zdalnej i coraz częściej sami proponują takie rozwiązanie. Dlaczego?

Przede wszystkim pracodawca ma możliwość zatrudnienia każdego pracownika, który ma dobre CV. Może być to także osoba z innego miasta, a nawet innego państwa. To daje duży wachlarz w wyborze i szanse na pozyskanie najlepszych specjalistów.

Praca zdalna wiąże się także z mniejszymi opłatami. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju, czy jest to praca zdalna na stałe, naprzemienna czy też tylko uzupełniająca. W przypadku stałej pracy, pracodawca nie musi martwić się o miejsce pracy (biuro), a tym samym zmniejszają się koszty. Dodatkowo odpadają koszty urządzeń, jak komputer przenośny, telefon służbowy itp.

A co z minusami? No i jakie korzyści mają z e-pracy, ci najbardziej zainteresowani czyli osoby zatrudnione? Zapraszam już niebawem.

Źródło zdjęć: naukawpolsce.pap.pl