Praca – tylko trzy dni w tygodniu?

Ile pracuje statystyczny Kowalki i dlaczego tak dużo? Niezależnie od tego ile pracujemy, zawsze będziemy uważać, że to i tak dużo za dużo. Co mówią o tym najnowsze badania?

Badania australijskich naukowców pokazują, że pracownicy, którzy przekroczyli magiczny próg ’40-tki’ powinni pracować maksymalnie 25 godzin tygodniowo czyli pełne trzy dni pracy po osiem godzin +1. Praca w takim wymiarze godzin sprawi, że będzie najbardziej efektywna, ponieważ jest to optymalny czas dla mózgu, aby kreatywnie wykorzystywać wiedzę. Okazuje się, że inteligencja kognitywna w pracy czyli zdolność do myślenia skutecznego u osób, które pracują co najmniej 60 godzin w tygodniu jest zdecydowanie niższa aniżeli u osób bezrobotnych.

  • Statystyczny Kowalki pracuje 40 godzin tygodniowo czyli osiem godzin dziennie. Ten wymiar pracy nie liczy nadgodzin. Wynagrodzenie w Polsce za 40 godzin pracy w tygodniu jest bardzo niskie porównując do europejskich standardów.

Dlaczego wobec tego na pracę poświęcamy prawie całe swoje życie?

  • Niestety aby osiągnąć sukces nie mamy wyjścia i musimy pracować… dużo pracować. Często przewyższa to 40 godzin tygodniowo statystycznego Kowalskiego. Czy nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę rozwój techniki? Postęp technologii powinien pozytywnie wpływać na ilość godzin naszej pracy. Żyjemy w czasach gdzie większość pracy wykonują za nas komputery i maszyny. Pomimo tego faktu ilość godzin pracy tygodniowo stale rośnie. Można by nawet powiedzieć, że obecnie panuje moda na pracę! Coraz więcej Polaków chce pracować i robić karierę zatem jak żyć ;]?

Źródło zdjęć: polskieradio.pl