Praca za granicą – kiedyś i dzisiaj…

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ile osób tyle możliwości. Każda sytuacja jest inna i każdy ma inne predyspozycje, doświadczenie itp. Oczywiście większość ludzi w Polsce nie chce wyjeżdżać i wolałoby zostać w kraju jednak praca i zarobki są na tyle niskie w porównaniu do tych zagranicznych, że po prostu im się nie opłaca.

Obecnie sytuacja na zagranicznym rynku pracy uległa zmianie i nie jest to jak ponad dziesięć lat temu. W tamtych czasach wyjazd do pracy do Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec czy nawet do Stanów Zjednoczonych był w pewien sposób wyjazdem ‚pewnym’. Była pewność, że szybko znajdziemy pracę za kilkakrotnie wyższą stawkę niż w kraju. Plusem była także możliwość zdobycia zagranicznego doświadczenia, nawiązanie ciekawych kontaktów i chociażby nauka języka obcego. Każdy miał szansę niezależnie od wykonywanego zawodu, a nawet wieku!

Niestety te złote czasy dobiegły końca i nastała era… specjalistów. Zarobki nadal są na wysokim poziomie jednak największą zmianą jest fakt, że poszukuje się specjalistów w konkretnej branży. Nie każdy ma szansę pojechać i ‚zawojować’ świat. Zatem wyjazd do pracy za granicę jak najbardziej tak ale np. w formie praktyk, wymiany studenckiej czy też po studiach na konkretne stanowisko :].

Źródło zdjęć: internations.org