Prestiżowe studia, a zarobki

Kilka dni temu miałem okazję napisać kilka słów o tym dlaczego warto mieć zrobione studia. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób dyplom wpływa na pracowniczą pensję.

To, że warto skończyć studia jest oczywiste. Studia nie tylko dają nam wiedzę kierunkową. Uczą zaradności, dają praktyki i staże oraz pozwalają na zdobycie ciekawych kontaktów zawodowych. Tutaj można by postawić pytanie – jakie uczelnie wybierać? Od lat wśród najlepszych uczelni w Polsce znajdziemy Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Najzdolniejsi uczniowie bardzo ciężko pracują aby dostać się do tych szkół. Czy to ma znaczenie i czy absolwenci tych uczelni mają szansę na większe zarobki?

Okazuje się, że… nie do końca. Badania pokazują, że tak naprawdę nie liczy się dyplom najlepszej uczelni, ponieważ poziom kształcenia na tych uczelniach jest podobny. Zatem co jest ważne?

  • Najlepiej zarabiają mieszkańcy Warszawy. Nie wypływa to natomiast z faktu, że w stolicy znajduje się jedna z najlepszych uczelni jednak, a z tego, że Warszawa to miejsce gdzie znajduje się najwięcej zagranicznych korporacji. Tutaj są także wszystkie siedziby ministerstwa i urzędy. Wynika to ze struktury stołecznego rynku pracy.

Tak więc warto o tym pamiętać wybierając studia. Wszystko zależy od błyskotliwości, doświadczenia i zaangażowania młodego pracownika. Na dalsze miejsce spada dyplom prestiżowej uczelni. Oczywiście ma to znaczenie jednak nie tak duże jak myślą studenci. Coś na co bardzo przychylnie patrzą pracodawcy to doświadczenie, dodatkowe szkolenia i znajomość języków obcych.

Źródło zdjęć: wprost.pl