Przyczyny wypalenia zawodowego

Mój poprzedni wpis krótko charakteryzuje zjawisko wypalenia zawodowego, a także podaje przyczyny tego stanu. Dzisiaj zapraszam na kontynuację tematu.

m

Do przyczyn wypalenia zawodowego zaliczany jest również stres. To bardzo ważny czynnik, który może bardzo szybko i skutecznie doprowadzić do wypalenia zawodowego. Sytuacje stresogenne występują codziennie jednak jeżeli są trwałe i silne mogą stanowić problem. Do najczęściej występujących patologicznych sytuacji stresogennych zaliczamy mobbing.

Inne przyczyny, które wpływają na monotonię pracy są związane ze środowiskiem fizycznym pracy, sposobami wykonywania czynności, stylem szefa, marnym lub zerowym rozwojem zawodowym czy też najzwyklejszą rutyną pracy.

Zagadnieniem, któremu warto się bliżej przyjrzeć to rozwój osobisty. Zwróćcie uwagę, że nawet najbardziej zmotywowany pracownik może wpaść w rutynę jeżeli nie ma możliwości rozwoju i awansu. Wówczas spada kreatywność, pozytywna energia i chęć walki. Logiczne staje się stwierdzenie: „no ale po co coś robić?”. Jedyne co wystarczy to możliwie jak najszybsze wykonanie podstawowych czynności w możliwie jak najszybszy sposób. Pracownik, który nie widzi sensu w twórczym myśleniu, kreowaniu nowych wizji i rozwiązań to pracownik, którego dotknął syndrom wypalenia zawodowego. Jednocześnie warto pamiętać, że taki pracownik to nie tylko osoba, która stanowi problem dla siebie samego. Taki pracownik staje się problemem dla firmy.

Jak sami widzicie temat wypalenia zawodowego to poważny problem przed którym warto uciekać. Jak rozpoznać pierwsze objawy wypalenia zawodowego? O tym już niebawem na blogu.

Źródło zdjęć: pulshr.pl, rodzina-i-kariera.infor.pl