Przytłaczająca odpowiedzialność

Powodem dla którego jesteśmy zestresowani w pracy może być zbyt duża odpowiedzialność jaka spoczywa na naszych barkach. Obowiązki mogą okazać się przytłaczające i w konsekwencji nie będziemy w stanie normalnie pracować. Taka sytuacja dotyka głównie osób znajdujących się na samodzielnych stanowiskach w tym kierowniczych. Jak sobie radzić ze stresem w takiej sytuacji?

  • Wyobraźcie sobie sytuację. Przejmujecie kierownicze stanowisko po koledze. Macie pod sobą zespół składający się z kilkunastu osób. Doskonale znasz swoje cele i zadania. Pracę dostałeś bo jesteś dobry i skuteczny, a praca to twoje hobby. W momencie objęcia nowego stanowiska pracy dowiadujesz się, że twój poprzednik obiecał swoim podwładnym, że nikt nie straci pracy w związku z nowymi zmianami. Starasz się trzymać tego co obiecał swoim pracownikom poprzedni szef. Pracujesz już ponad trzy miesiące i w końcu dochodzisz do wniosku, że twoi pracownicy, których otrzymałeś ‚w spadku’ są nieprofesjonalni. Ciągłe opóźnienia są wynikiem braku dyscypliny, stale powtarzające się błędy i niechęć do ich poprawiania budzi w tobie coraz większe obawy. W końcu dochodzisz do wniosku, że ‚odziedziczony’ zespół jest po prostu słaby – mocno słaby. Nie chcesz nikogo zwalniać ale chyba nie masz wyjścia. Co robisz?
  • W takiej sytuacji odpowiedzialność za innych pracowników zaczyna być przytłaczająca i to główny czynnik stresogenny. Zobowiązania wobec przełożonych kłócą się z zobowiązaniami wobec dobrego kolegi… . Jedynym sensownym wyjściem z tej sytuacji jest spokojna analiza sytuacji. Podsumowanie wszystkich plusów i minusów. Głębokie przemyślenia nad swoim zachowaniem i podejściem do nowego zespołu. Być może byłeś uprzedzony już na samym początku? Następnie warto jeszcze raz przeanalizować cały plan działania, dodać scenariusz pomocy, a następnie wdrożyć w życie nowy plan działania. Oczywiście należy odbyć rozmowę z przełożonym. Próbujemy uratować co się da ale musimy wiedzieć, kiedy powiedzieć stop. Powodzenia ;].

Źródło zdjęć: kariera.forbes.pl