Ratownik medyczny cz. I

Studia medyczne to jedne z najcięższych studiów. Każdy kto marzy o pracy lekarza musi skończyć długie i wyczerpujące studia. Jest jednak alternatywa dla tych osób, które chcą udzielać pomocy, a nie widzą się na medycynie. Takie osoby mogą zostać… ratownikiem medycznym. Zawód różni się od profesji lekarskiej jednak jest na tyle ciekawy, że z pewnością warto się nad nim zastanowić. Jeżeli jesteście zainteresowani specyfiką zawodu ratownika medycznego dobrze trafiliście. Poniżej postaram się podać informacje o tym jak zostać ratownikiem i na czym dokładnie polega ta praca.

Ratownik medyczny to praca dla osób, które mają mocne nerwy, są odporne na stres, potrafią pracować pod presją czasu, mają analityczny umysł i niezły refleks. W ich rękach spoczywa odpowiedzialność za życie innych i nie ma miejsca na popełnianie błędów dlatego jeżeli zastanawiasz się nad tym czy zostać ratownikiem upewnij się, że masz te cechy.

Jakie są obowiązki ratowników medycznych?

  • Udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, przy wypadkach czy katastrofach czyli doraźna pomoc o charakterze ratowniczym. Pierwsza pomoc będzie polegała na ocenie stanu zdrowia potrzebującego, zbadanie podstawowych parametrów życia i funkcji życiowych, zrobienie EKG, opatrunek ran lub też złamań i podawanie leków.
  • Do zadań ratownika medycznego należy także zabezpieczenie osób w miejscu wypadku oraz transport chorych do szpitali.
  • Ratownicy medyczni mogą również organizować i prowadzić zajęcia edukacyjne czy też organizować ewakuację z miejsc zagrożenia.

Źródło zdjęć: ratownik-med.pl