Rozwój zawodowy i perfekcjonizm…

Wypalenie zawodowe to syndrom, który dotyka większości pracowników – niestety. Jak się przed nim uchronić? Zapraszam wszystkich na najnowszy wpis o syndromie wypalenia zawodowego!

Przede wszystkim należy wiedzieć w jaki sposób możemy się przyczynić do powstawania tego syndromu. Z pewnością część z was wychodzi z założenia, że syndrom wypalenia zawodowego dotyka nas ‚z zewnątrz’ i cokolwiek byśmy nie robili i tak jesteśmy na niego skazani. Otóż to nie ma nic wspólnego z prawdą! Faktycznie jest grupa zawodów, które są bardziej narażone na wypalenie zawodowe jednak ta informacja wcale nie jest czynnikiem determinującym.

Niezwykle istotne jest aby każdy pracownik wiedział co może przyczynić się do rozwijania się syndromu wypalenia zawodowego dzięki czemu możemy szybko przeciwdziałać.

Perfekcjonizm

  • Zapewne część z was uważa, że perfekcjonizm to jednak bardziej zaleta niż wada. Niestety nie jest to prawdą. Nadodpowiedzialność bardzo negatywnie wpływa na naszą psychikę i to w każdej dziedzinie, nie tylko tej związanej z pracą.

Rozwój zawodowy

  • Podobnie jak w powyższym przypadku, niemożność rozwijania się w swojej branży również może działać destrukcyjnie. Jeżeli pracownik od dłuższego czasu ‚stoi w miejscu’ i wie, że to może się nie prędko zmienić, jego praca przestanie sprawiać mu radość i przynosić satysfakcję. To pierwsze kroki do wypalenia zawodowego dlatego jeżeli istnieje taka możliwość warto umówić się z przełożonym na rozmowę o ścieżce kariery w firmie. Może jest szansa aby ją odpowiednio zaktualizować do twoich potrzeb ;)?

Co jeszcze sprzyja wypaleniu zawodowemu? Zapraszam na kolejny post!

Źródło zdjęć: kariera.forbes.pl