Ścieżka kształcenia i zarobki komornika…

Poznaliście już obowiązki komornika sądowego dlatego dzisiaj chciałbym napisać co musicie zrobić aby nim zostać.

1389099054_lMiałem okazję pisać, że zawód komornika sądowego jest niewdzięczną pracą. Ludzie są uprzedzeni do komorników i raczej nie traktują ich z szacunkiem. Kolejnym minusem tej pracy jest stres. Komornicy są obarczeni dużą odpowiedzialnością dlatego osoba, która chce zostać komornikiem powinna być opanowana, odporna na stres oraz stanowcza. Ciekawostką w przypadku tego zawodu jest fakt, że komornikami głównie zostają kobiety!

Miejscem pracy komornika jest kancelaria komornicza ale należy pamiętać, że komornicy również wiele czasu spędzają w ‚terenie’. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć, że liczba stanowisk jest z góry ustalona przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zatem ilość miejsc pracy w tym zawodzie jest ograniczona. Dopiero, kiedy odjedzie obecny komornik, pracę dostanie nowy.

  • Wszyscy, którzy jednak chcieliby pracować w tym zawodzie muszą najpierw skończyć studia prawnicze i zdać egzamin komorniczy.

Jak wyglądają zarobki komorników sądowych?

  • Aplikanci zarabiają najmniej bo od koło 2 000 złotych do 4 000 złotych, z kolei osoby po egzaminie zarabiają średnio 5 000 – 6 000 złotych. Natomiast zarobki komornika są jeszcze wyższe. Ile dokładnie jest trudne do określenia, ponieważ komornicy nie pobierają stałego wynagrodzenia. Ich ‚pensja’ jest zależna od prowadzenia egzekucji i innych czynności wymienionych w Ustawie.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać ciekawostkę. Pamiętajcie, że komornik sądowy nie może prowadzić własnej działalności!

Źródło zdjęć: sercemiasta.com.pl