Tablety: Jak wybrać najlepszy?

Rynek tabletów jest dość młody, ale już możemy wyróżnić kilka generacji tych urządzeń, wśród każdej z nich do wyboru mamy dziesiątki modeli. O czym zatem należy pamiętać kupując tablet? Zapraszam do lektury.

 

Oglądając tablety i szukając tego, który spełni pokładane w nim nadzieje, najpierw powinniśmy wiedzieć, do czego konkretnie będzie on nam służył. Jeśli głównie do przeglądania internetu, to najlepiej jest wybrać ekran o proporcjach 4:3. W tym przypadku obsługa tabletu w układzie pionowym nie będzie powodowała nadmiernego zwężania niektórych stron www, możliwe będzie również wygodne czytanie ebooków, czy przeglądanie dokumentów. Przy edycji dokumentów biurowych dobrze sprawdzi się także ekran mniej panoramiczny, choć nie należy tu przeceniać jego możliwości. Umożliwi on także w miarę wygodne korzystanie z gier, czy oglądanie filmów. Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to najpopularniejsze są tablety 7-calowe, które zapewniają największą mobilność. Szczebel wyżej są urządzenia o przekątnej 7,9 i 8 cali. To próba pogodzenia mobilności 7-calowców oraz przejrzystości dużych ekranów, które zamykają wachlarz propozycji przekątnymi 9,7 i większymi.
Istotne są także wygląd i ergonomia. O ile oprawa wizualna jest kwetią gutu, to należy pamiętać, że te czynniki mają znaczenie praktyczne. Najlepiej wybrać urządzenie, którego obudowa powstała zarówno z tworzywa sztucznego, jak i stopów metalu. W idealnym przypadku front jest przykryty szkłem, a nawet ochronną taflą Corning Gorilla (lub pochodną). Aluminium oraz panel ochronny nie tylko decydują o tym, czy sprzęt jest odporny na zadrapania, ale przede wszystkim nadają tabletowi odpowiednią sztywność i zapobiegają powstawaniu sytuacji, w których czujnik dotyku reaguje także na dotkniecie spodniej części obudowy. Obecność hartowanego, wzmocnionego szkła mocno podbija cenę i rozwiązanie to jest raczej spotykane w modelach high-endowych. Jednakże aluminiowa obudowa jest już na porządku dziennym w tabletach kosztujących powyżej 600-700 złotych. Jeśli chodzi o ergonomię, to tablet jako urządzenie mobilne nie powinien być zbyt ciężki, a obudowa nie może być śliska.
Istotne elementy wyposażenia to: port HDMI (dla tych, którzy chcą podłączać tablet np. do telewizora), zintegrowany modem 3G (jeśli nie wyobrażamy sobie podróży bez internetu), a także Bluetooth, czy slot kart microSD.