Tacierzyński i macierzyński czyli wszystko o urlopach – cz. I

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest niezwykłym wydarzeniem. Zmienia się wszystko i głównie dotyczy to młodych rodziców. Długo oczekiwany potomek to wielka radość i szczęście jednak niesie to za sobą także negatywne skutki związane z karierą zawodową, które najczęściej dotykają kobiety. W Polsce sytuacja zawodowa młodych matek jest zdecydowanie mniej komfortowa w porównaniu do sytuacji mężczyzn. Kobiety są dyskryminowane ze względu na płeć. Na szczęście to się powoli zmienia i coraz więcej firm stara się wspomóc młodych rodziców dodatkowymi przywilejami.

Przywileje jakie wprowadzają firmy, działają niezależnie od powszechnie obowiązującego prawa pracy i są miłą propozycją ze strony kadry kierowniczej. Mogą to być różnego rodzaju pakiety socjalne, świadczenia finansowe, dodatkowe urlopy, świadczenia rzeczowe itp. Przykładowo są to: wyprawki dla dziecka na określoną kwotę, wsparcie medyczne podczas oraz po ciąży, elastyczny grafik pracy i wiele innych. To wszystko zależy wyłącznie od konkretnej firmy. Zainteresowanym poleca się sprawdzić profil firmy zanim podejmą współpracę. Firmy przyjazne młodym rodzicom stają się coraz bardziej popularne także w Polsce. Taką firmą w naszym kraju jest na przykład popularna Ikea. Podkreślę jeszcze raz, że takie dodatki zależą wyłącznie od konkretnej firmy, zatem co takiego jest zapewnione dla wszystkich rodziców niezależnie od miejsca pracy?

Oczywiście będą to urlopy; macierzyński i tacierzyński. Obecne prawo zezwala na odbycie macierzyńskiego w wymiarze 26 tygodni co obowiązuje od końca 2012 roku. Wcześniej urlop wynosił jedynie 18 tygodni.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat urlopów dla młodych rodziców? Tego dowiecie się już niebawem.

Źródło zdjęć: prawo.egospodarka.pl