Tacierzyński i macierzyński czyli wszystko o urlopach – cz. II

Dzisiaj druga część posta o urlopach wychowawczych :]. Zainteresowanych odsyłam do sprawdzenia pierwszej części, którą znajdziecie tutaj.

  • Następnie rodzicom przysługiwał urlop wychowawczy, który dawał możliwość pobytu z dzieckiem do ukończenia pierwszego roku życia. Wydaje się pozytywne ale tak nie jest, ponieważ ten urlop wychowawczy był bezpłatny.
  • Nowe prawo, które weszło w życie od stycznia 2013 roku mówi o tym, że urlop wychowawczy jest płatny co jest dużym plusem, ponieważ rodzic nie musi już martwić się o wybór pomiędzy odchowaniem dziecka, a ‚godnym życiem’.
  • Urlop wychowawczy jest odpłatny ale nie jest to 100% pensji. Wynosi albo:
  1. 60% podstawowego wynagrodzenia i wówczas przysługuje rodzicowi, który podczas urlopu macierzyńskiego co miesiąc pobierał 100% pensji,
  2. 80% podstawowego wynagrodzenia w sytuacji, kiedy rodzic od razu zgłosi pracodawcy roczny urlop.

Ciekawostką w tym temacie jest fakt, że coraz więcej młodych ojców chce brać czynny udział w pierwszych tygodniach życia swojego dziecka i korzysta z urlopów tacierzyńskich! Taki urlop przysługuje wyłącznie płci brzydkiej ;] i wynosi dwa tygodnie. Jak wynika ze statystyk w 2013 roku z tego przywileju skorzystało zaledwie 29 tysięcy mężczyzn, a rok później już 129 tysięcy! Pokazuje to jak silnie zmienia się nasz kraj i społeczeństwo. Obecnie młodzi tatusiowie chcą przebywać z dzieckiem jak najdłużej, kariera zawodowa schodzi na drugi plan. To pokazuje, że społeczeństwo jest żądne zmian co z pewnością pozytywnie wpłynie na prawo pracy, a w szczególności na trudniejszą sytuację zawodową młodych matek.

Źródło zdjęć: blizejdziecka.com