Trzy tygodnie wolnego?!

Skoro temat urlopu pojawił się na moim blogu – w końcu już niebawem rozpoczyna się sezon wakacyjny, to dzisiaj chciałabym bliżej przyjrzeć się długim albo nawet bardzo długim wakacjom ;].

Fotolia_83974161_Subscription_XXL_lekkiNo właśnie, jak wam się wydaje – jak długi może być urlop? W Polsce pracownicy najczęściej decydują się na urlop, który trwa nie dłużej niż dwa tygodnie czyli dokładnie dziesięć dni roboczych. Równie popularne co dwutygodniowe urlopy są wyjazdy na tydzień czyli pięć dni roboczych. Bardzo często spotykamy się także z sytuacją, kiedy polscy pracownicy biorą jeden czy dwa dni urlopy w celu maksymalnego przedłużenia sobie ‚długiego’ weekendu. A co z urlopami, które trwają trzy czy nawet cztery tygodnie? Można? Zdarza się?

  • Najnowsze badania pokazują, że urlopy, które trwają dłużej niż dwa tygodnie są jeszcze bardzo mało popularne – niestety. Co jest tego głównym powodem? Zdecydowana większość zatrudnionych uważa, że urlop wypoczynkowy, który trwa co najmniej trzy tygodnie jest… niebezpieczny! Tak, nie pomyliłem się ;]. Trzy tygodnie to wystarczająco dużo czasu aby dobrze wykorzystać naszą nieobecność. Kto lubi wykorzystywać ten czas? Oczywiście konkurencja w firmie ;]. Kolejnym powodem dla którego nie decydujemy się na długi urlop jest obawa, że pod naszą nieobecność wszystko ‚stanie do góry nogami’ i po powrocie, z bałaganem będziemy musieli walczyć przez minimum miesiąc. Trzecim powodem są… koszty. Niestety trzy tygodnie urlopu będą zdecydowanie droższe aniżeli dwa. Ostatni powód to strach przed szefem! Obawiamy się poprosić o tak długi urlop bo z góry zakładamy, że szef nas wyśmieje.

Co zatem robić? Jechać na bezpieczne dwa tygodnie? Powiem tak, jechać na tyle na ile macie ochotę ;]. Uwierzcie, że szef zrozumie, koledzy pomogą, a po powrocie będzie mieli dużo więcej energii i zapału do pracy :].

Źródło zdjęć: kariera.pracuj.pl