Umowa na czas nieokreślony

Tym razem zapraszam wszystkich zainteresowanych do przeczytania mojego kolejnego wpisu na temat umów o pracę. Dzisiaj krótką opiszę umowę o pracę na czas nieokreślony czyli ten rodzaj, który spotykany jest najczęściej.

Umowa o pracę na czas nieokreślony to umowa jakiej oczekuje najwięcej pracowników. Jest to pewna forma stabilizacji zatrudnionego, ponieważ ten rodzaj umowy gwarantuje najwięcej plusów. Zawarcie umowy następuje zazwyczaj po umowie na czas określony. Strony zawarcia umowy nie ustalają żadnego okresu jej trwania czyli umowa będzie obowiązywała do momentu aż któraś ze stron jej nie wypowie. W sytuacji, kiedy dojdzie do wypowiedzenia strona jest zmuszona do podania przyczyny/uzasadnienia.

Okres wypowiedzenia ściśle zależy od tego ile czasu pracownik przepracował w firmie.

  • W sytuacji, kiedy zatrudnionego obowiązuje umowa o pracę na czas nieokreślony krócej niż sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie,
  • W sytuacji, kiedy zatrudnionego obowiązuje umowa o pracę na czas nieokreślony co najmniej sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc,
  • Jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej trzy lata to okres wypowiedzenia wynosi aż trzy miesiące.

Warto także pamiętać o tym, że okres wypowiedzenia może łączyć się wykorzystaniem zaległego urlopu. Istotne jest także to w jaki sposób nastąpiło rozwiązanie umowy pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą – za porozumieniem stron, z winy pracodawcy, pracownika ect.

Poznaliście już rodzaje umowy o pracę. A co z jej innymi typami; umowa o dzieło, umowa zlecenie, kontrakt, umowa na pół etatu? O tym już niebawem :].

Źródło zdjęć: prawo.egospodarka.pl