Wideorekrutacja

Rozmowa kwalifikacyjna to stresujące doświadczenie. Aby sprostać oczekiwaniom przyszłego pracodawcy musimy wypaść jak najlepiej. Liczy się nie tylko bogate CV poparte dużym doświadczeniem ale także opanowanie i miła aparycja. To czy spodobamy się rekrutującemu jest naszym ‚być albo nie być’ ;). Forma takiego spotkania jest zazwyczaj taka sama czyli spotkanie w budynku pracodawcy. Ten fakt może być dodatkowo stresujący dla kandydata jednak jak się okazuje coraz częściej zamiast tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, spotykamy się z … wideorekrutacją. Co to takiego?

Wideorekrutacja to nic innego jak rozmowa kwalifikacyjna prowadzona za pośrednictwem internetu i kamerki. Osoba rekrutująca rozmawia z kandydatem w czasie teraźniejszym online. Wygląda to bardzo podobnie do zwykłej rozmowy z tymże osoby nie przebywają w tym samym pomieszczeniu. Kandydat w taki sam sposób odpowiada na pytania jak w przypadku tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas wideorekrutacji osoba rekrutująca może wysłać kandydatowi linka z zadaniami, które ten będzie musiał wypełnić. W ten sposób poza wiedzą i doświadczeniem zostaną sprawdzone inne umiejętności takie jak radzenie sobie z komputerem i [poszczególnymi programami, które zostaną wykorzystane w zależności od rodzaju zadania.

Do wideorekrutacji mogą zostać użyte specjalnie przeznaczone do tego programy ale także można skorzystać z gotowych i ogólnie dostępnych programów jak na przykład popularny Skype. Włączenie Skypa, ustawienie kamerki i innych narzędzi już może być małym sprawdzianem ;). Jakie są plusy i minusy wideokonferencji? O tym już niebawem na blogu.

Źródło zdjęć: sklep.smartmbc.pl